Zákaznická centra a oddělení vyjadřování se za přísných hygienických opatření opět otevřely 24. května veřejnosti. Více informací o parametrech návštěvy najdete zde.

Rychlejší vyřízení požadavku na zákaznické lince v odpoledních a večerních hodinách. Více informací zde.

 

 

 

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

Naše společnost dodává kvalitní pitnou vodu zákazníkům z regionu
severní Moravy a Slezska a stará se také o odvádění a čištění vod odpadních.

Zpět

SmVaK Ostrava opět partnerem Beskydské sedmičky

Poslední prázdninový víkend se konal v moravskoslezském regionu tradiční extrémní horský vytrvalostní závod Beskydská sedmička. A byl v mnoha ohledech jiný než v uplynulých letech, protože jeho přípravu stejně jako vlastní průběh poznamenala omezení související s epidemiologickou situací kvůli pandemii nového koronaviru.
Společnost SmVaK Ostrava byla stejně jako v uplynulých letech partnerem akce, kdy zajistila díky cisternám s kvalitní pitnou vodou pitný režim pro všechny závodníky. Třinecké středisko vodovodů se postaralo o občerstvovací stanici v Řece na začátku trasy, zaměstnanci z Frýdku-Místku o stanoviště v Malenovicích u Hotelu Petr Bezruč předtím, než se závodníci vydali na nejvyšší vrchol závodu – Lysou horu, novojičínské středisko vodovodů zajistilo pitnou vodu pro ty, kterým se podařilo dostat až k samému konci závodu. Přistavilo cisternu do sedla Pindula mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Rožnovem před tím, než se závodníci vydali na poslední stoupání na vrchol Velkého Javorníku.
V jedenáctém ročníku byla pro všechny kategorie sjednocena – a prodloužena – trasa na 101 kilometrů. Úspěšní závodníci museli na trati překonat převýšení 5387 metrů, ať již závodící v kategorii dvojic, či jednotlivců. Start byl opět v Třinci, finiš na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm. Kvůli koronavirovým omezením neproběhl na atletickém stadionu v Třinci start hromadně, ale intervalově, kdy každou hodinu opustilo stadion tři sta závodníků poté, kdy jim byla změřena teplota a až do startu si museli chránit dýchací cesty rouškou nebo jinou pomůckou. Pro diváky byla letos po celou dobu závodu spuštěna internetová B7 TV se studii v Třinci a Frenštátě.
Z tří tisíc závodníků se jich v určeném časovém limitu 30 hodin dostala do cíle zhruba polovina, tedy méně než v uplynulých ročnících. Kromě náročnosti trati bylo příčinou také chladné a deštivé počasí. Absolutním vítězem se stal brněnský závodník Zdeněk Hruška, který dokázal náročnou trasu zvládnout ve fenomenálním čase 12 hodin, 8 minut a 44 vteřin, o více než půl hodiny před dalšími závodníky v pořadí. Mezi ženami dominovala s časem 13:57:47 Eliška Vondráčková, která za sebou nechala druhou v pořadí o 51 minut. V kategorii dvojic zůstalo díky vítězství novojičínské dvojice Kamil Bezděk a Marek Novotný vítězství v moravskoslezském regionu.

Beskydy jako zásobárna vody
Přechod Beskyd je, ačkoliv si to většina lidí ani závodníků neuvědomuje, spjatý s vodou a její cestou z hor dolů do údolí. Právě zde se nacházejí povrchové i podzemní zdroje vody, která po úpravě v provozech SmVaK Ostrava směřuje k odběratelům.
Při zdolávání Travného mají pod sebou závodníci vodní nádrž Morávka. Voda z ní slouží po úpravě v Úpravně vody Vyšní Lhoty k zásobování zhruba 20 měst a obcí na Frýdecko-Místecku, Třinecku, Těšínsku a Karvinsku. V údolí mezi Lysou horou a Smrkem zase leží vodní nádrž Šance, která slouží jako zdroj surové vody pro Úpravnu vody Nová Ves. Přímo pod královnou Beskyd, Lysou horou, se na jejím úpatí v obci Krásná nachází další významné podzemní zdroje zásobující tuto obec, ale také například Pražmo, Raškovice nebo Morávku.
Jako první zdolali závodníci vrchol Javorového nad Třincem. Právě v okolí tohoto města se ve Slezských Beskydech nachází řada lokálních zdrojů povrchové i podzemní vody, které zásobují pod nimi ležící obce.
Také poslední vrchol závodu – Velký Javorník nad Frenštátem pod Radhoštěm – se nachází v oblasti, kde pijí lidé kromě centrálních zdrojů také vodu z horské říčky Bystrá, ale i místních podzemních pramenišť.