Aktuality

Zpět

Voda Zlín 2023: Ostravský oblastní vodovod má potenciál rozvoje

Generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička vystoupil na tradiční konferenci Voda Zlín 9. března s přednáškou s názvem Potenciál rozvoje Ostravského oblastního vodovodu. Oborová konference tradičně seznamuje účastníky s novinkami, poznatky a zkušenostmi z oboru v oblasti úpravy a distribuce pitné vody. Odborné přednášky se zabývají legislativou ve vodním hospodářství, zkušenostmi s projektovou přípravou a budováním a modernizací úpraven vod, vodovodů a souvisejících objektů, výsledky prováděných výzkumů a v neposlední řadě také se zkušenostmi s provozováním úpraven vod a vodovodů.

Pšenička v přednášce vyzdvihl unikátní roli SmVaK Ostrava v českém vodárenství, následně hovořil o vodních zdrojích v podobě údolních nádrží v Beskydech a Jeseníkách, nadregionálnímu významu a potenciálu Ostravského oblastního vodovodu. 
SmVaK Ostrava je třetí největší vodárenská společnost v České republice a klíčový dodavatel pitné vody v Moravskoslezském kraji a části Olomouckého kraje, na Přerovsku. V roce 2022 firma vyrobila 57 milionů kubíků pitné vody. 96 % pitné vody je vyrobeno z centrálních zdrojů ve správě Povodí Odry ve třech hlavních úpravnách vody. Společnost vlastní vodárenskou infrastrukturu, kterou provozuje, čímž je její pozice v kontextu českého vodárenství unikátní. Každoročně alokuje do vodárenské infrastruktury v součtu oprav a investic zhruba miliardu korun.

Potenciál rozvoje
Základním výrobním a distribučním systémem pro dodávky pitné vody je Ostravský oblastní vodovod. Jedná se o páteřní systém výroby a distribuce pitné vody v Moravskoslezském kraji. Z hlediska volné kapacity zdrojů, úpraven vody a distribučního systému má nezpochybnitelný nadregionální význam. V případě zájmu o větší objem pitné vody a zásobení jiných spotřebišť deklaroval v minulosti podnik Povodí Odry, jako správce nádrží, že je schopen ze systému spolehlivě uvolnit kapacitu dalších 800 litrů za sekundu pro Úpravnu vody Podhradí, což znamená více než 25 milionů kubíků ročně, to je spotřeba více než 760 tisíc obyvatel. Odběr by byl realizován z Kružberského skupinového vodovodu. Zájem o kvalitní pitnou vodu z povrchových zdrojů by musely deklarovat suchým obdobím postižené lokality v Olomouckém, Zlínském, případně Jihomoravském kraji.

Ostravský oblastní vodovod začal být budován v 50. letech minulého století, od té doby je rozvíjen a modernizován. Z hlediska zdrojů (údolní nádrže v podhůří Jeseníků a Beskydech) a výrobních kapacit (centrální úpravny v Podhradí u Vítkova, Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí a Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku s celkovou výrobní kapacitou 5 350 l/s) se jedná o robustní systém, který byl vybudován na vyšší produkci a odběry, než je současná realita.
Úvahy o rozvoji systému a jeho propojení s lokalitami, které nemají dostatek výrobních kapacit a zdrojů, existují již od předlistopadové éry (propojení Ostravského oblastního vodovodu a vodovodu Pomoraví). K jejich realizaci nedošlo, přičemž významný prvek v oblasti posílení zdrojů (Slezská Harta a navazující infrastruktura) vybudovány byly a tvoří významnou rezervu. Systém má dostatečnou kapacitu dodávat pitnou vodu mimo region působnosti SmVaK Ostrava do míst, která řeší a budou řešit problémy se suchem a kapacitou zdrojů.