Zpět

Nový Jičín: 40 milionů do sanace dvou klíčových vodojemů

Ostrava, 30. 3. 2022 - Vodojemy Puntík a Salaš, které jsou zásadní pro zásobování Nového Jičína pitnou vodou ze systému Ostravského oblastního vodovodu, procházejí komplexní sanací. 

Město Nový Jičín je zásobováno pitnou vodou z Ostravského oblastního vodovodu. Voda z Úpravny Nová Ves zdrojově pochází z údolní nádrže Šance a je přivedena gravitačně do vodojemů Skalky, odkud je čerpána do vodojemu Salaš. Z něho je zásobován Šenov, Kunín, část nejvýše položené zástavby Nového Jičína (například také nemocnice) s následným přivedením vody do zásobovacího systému obcí Starý Jičín, Jičina a Janovice. Druhým zdrojem pitné vody je přivaděč Podhradí – Děrné – Střítež, kde zdrojově voda pochází z nádrže Kružberk. Vodojemy Puntík a Salaš, které jsou zásadní pro zásobování města pitnou vodou, aktuálně procházejí významnou modernizací, aby jejich stavební stav a technologická úroveň odpovídaly parametrům moderních vodárenských objektů.

Vodojem Salaš má dvě komory o objemu 1500 m3 pro každou z nich. Byl postaven na počátku 80. let uplynulého století. Ke komplexní sanaci společnost SmVaK Ostrava přistupuje s ohledem na nevyhovující stavebně-technický stav objektu. „Provedli jsme ve spolupráci s Fakultou stavební VŠB-TU Ostrava podrobnou diagnostiku železobetonové konstrukce akumulačních nádrží a s ohledem na výsledky byla navržena celková sanace objektu,“ říká ředitel vodovodů SmVaK Ostrava Milan Koníř.

Dojde k výměně stávající elektroinstalace v podobě nového rozvaděče a kabelových tras nebo telemetrie. Nové bude také trubní nerezové vystrojení vodojemu nebo střešní souvrství nad akumulačními komorami včetně obnovy násypů a zajištění svahu gabionovou stěnou. Opravena bude hydroizolace armaturní komory a provedeno bude zateplení fasády, která získá nové zámečnické a klempířské prvky. Zazděna bude část oken, část bude vyměněna, zmenší se vstupní vrata do objektu. Akumulační nádrže projdou komplexní sanací stěn, stropů i podlah, nové bude také odvětrávání. V areálu bude vybudována nová zpevněná plocha a příjezdová komunikace pro snazší příjezd provozních vozidel a jednodušší přístup k vodojemu. Celkové náklady přesáhnou 24 milionů korun.

„Sanací projde také vodojem Puntík, který zásobuje Nový Jičín taktéž vodou z Úpravny vody Nová Ves. Tento zemní vodojem má kapacitu 2500 m3 a s ohledem na doporučení na základě provedené podrobné diagnostiky železobetonové konstrukce akumulační nádrže i armaturní komory jsme se rozhodli řešit stávající stav komplexní modernizací,“ říká ředitel vodovodů SmVaK Ostrava Milan Koníř.

Opravena bude hydroizolace armaturní komory, okapový chodník a odvodňovací skluzy včetně doplnění drenáží okolo objektu, vyměněny budou vstupní dveře a luxfery za okna menšího rozměru s mřížemi.
Nová bude také provětrávaná fasáda s keramickým obkladem. Pokryta bude zelení. Vyměněny budou klempířské a zámečnické prvky na fasádě a střeše, jejíž hydroizolace bude také opravena. Odstraněna bude rampa před vchodem a vybudováno nové schodiště do objektu. Komplexní sanací projdou také armaturní a akumulační komora.

Vyměněno bude stávající trubní vystrojení za vystrojení z nerez oceli, dále rozvaděč, kabelové trasy a hromosvod. Pro příjezd k objektu bude vybudována příjezdová komunikace a na ni navazující manipulační plocha.

Celkové náklady přesáhnou 16 milionů korun.

Obě stavby jsou ve svém průběhu koordinovány tak, aby bylo zajištěno spolehlivé a bezproblémové zásobování odběratelů kvalitní pitnou vodou. Zahájeny byly v druhé polovině loňského roku a dokončeny by měly být do konce roku letošního.

Historie zásobování Nového Jičína pitnou vodou

Nový Jičín je v současnosti zásobován pitnou vodou ze dvou zdrojů – z údolní nádrže Šance a kaskády přehrad Slezská Harta a Kružberk. Nebylo tak tomu ale vždycky. První vodovod byl ve městě vybudován již v roce 1892 a voda do města směřovala z lesních pramenů u řeky Odry prostřednictvím čerpací stanice z osm kilometrů vzdálených Bernartic nad Odrou. Stavební práce byly zahájeny 5. dubna 1892, první voda do vodojemu přitekla 6. října téhož roku. Při uvedení vodovodu do provozu na něj bylo napojeno 555 domů z celkových 928. Do konce roku to bylo již 623 domů (z toho 20 veřejných budov a 31 továren). Čtyři vodovodní přípojky směřovaly do Šenova.

Veřejný vodovod v Novém Jičíně, který byl zkolaudován 8. listopadu 1892, byl největší městskou stavbou daného období. Vodojem Skalky s kapacitou 1000 metrů krychlových vody nad městem ve Svojsíkově aleji je nadále funkční a zásobuje především horní část města, ale také jeho historické centrum včetně náměstí. K historickému vodojemu v areálu přibyly postupně ještě dva vodojemy, jeden s celkovou kapacitou 3000 kubíků, jeden s objemem 1000 kubíků.
„Stavba je původní, trubní a armaturní vystrojení vodojemu bylo vyměněno. Změnil se také zdroj vody. Původní zdroje a čerpací stanice v Bernarticích jsou v současnosti odstaveny. Projekt počítal s výrobou 1600 kubíků vody denně, což znamená 18,5 litru vody za sekundu. Potrubí z Bernartic do Nového Jičína bylo vedeno především v cestách, aby byla usnadněna jeho kontrola a případná výměna. Délka potrubí až k vodojemu činila 8 127 metrů,“ říká vedoucí provozu vodovodních sítí v Novém Jičíně SmVaK Ostrava Miroslav Křivák.

První pokus o stavbu vodovodu v Novém Jičíně skončil v roce 1884 neúspěšně. S rozvojem průmyslu sílil tlak na vybudování veřejného vodovodu, který zajistí dostatek vody pro výrobní závody. Problémy se zásobováním nezávadnou vodou měly také negativní dopad na zdravotní stav obyvatel ve městě a zvýšenou úmrtnost. V září roku 1886 vznikla komise pro řešení otázky zásobování města pitnou vodou. Jako nejvhodnější zdroj pro jímání vody byly komisí určeny Bernartice nad Odrou. Komise doporučila v září 1887 zástupcům města, aby zadala realizaci projektu na výstavbu vodovodu a rozpočet výstavby. Teplická firma Rumpel a Niklas projekt odevzdala v listopadu 1891 a na jeho základě se přistoupilo k práci.

Vodojem Skalky byl vybudován jako vodojem za spotřebištěm. Zásobování tak mohlo probíhat ze dvou míst, jak z čerpací stanice, tak z vodojemu. Vodojem je dvoukomorový s možností samostatného provozování jednotlivých komor. Rozvodná síť v Novém Jičíně byla vybudována jako okruhová, u začínající zástavby bylo vybudováno několik větvených řadů. Dbalo se na to, aby zvolené dimenze umožňovaly další rozvoj města. Síť byla rozdělena tak, aby v případě poruchy bylo možné odstavit co nejkratší úsek. Hydranty od sebe nebyly vzdáleny více než 100 metrů.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz