Zpět

Startuje modernizace 5 800 metrů vodovodu v Oderských vrších

Ostrava, 14. 7. 2022 Náklady na významnou rekonstrukci vodovodní sítě v okolí Melče na Opavsku dosáhnou téměř 40 milionů korun.  V červenci startuje rozsáhlá investice SmVaK Ostrava do systému dodávek pitné vody pro Melč a okolní obce na Opavsku. V mikroregionu nad kaňonem řeky Moravice v blízkosti údolní nádrže Kružberk dojde k sanaci ocelového potrubí z osmdesátých let minulého století, které bude nahrazeno vysokohustotním polyetylenem. Stavba bude provedena bezvýkopovou metodou, která minimalizuje dopady na kvalitu života v daných oblastech a životní prostředí. Hotovo by mělo být v příštím roce.

Důvodem pro realizaci stavby je kvalita dodávané pitné vody s ohledem na přítomnost železa ve stávajícím ocelovém potrubí. Přes pravidelné odkalování přívodních řadů pro jednotlivé obce zůstává obsah železa ve vodě problémem, což platí také pro pitnou vodu ve vodojemech. Proto je nezbytná řada provozních opatření, aby byla zajištěna odpovídající kvalita pro odběratele.

Pro potvrzení optimálních průtočných rychlostí a dostatečné obměny pitné vody v předmětných přívodních řadech bylo zpracováno interní hydrotechnické posouzení

„V první etapě v délce 3 828 metrů mezi vodojemy v Nových Lublicích a Moravici vtáhneme do původního ocelového potrubí s průměrem DN 300 polyetylenové potrubí s průměrem D 225. Na předávacím místě v Nových Lublicích zřídíme novou armaturní šachtu, na trase budou umístěny čtyři hydranty a čtyři vzdušníky,“ vysvětluje ředitel vodovodů SmVaK Ostrava Milan Koníř.

V druhé etapě bude sanováno 1 958 metrů vodovodní sítě v úseku mezi vodojemem pro obec Kružberk ležící pod stejnojmenným vodním dílem a zmiňovaným vodojemem v Nových Lublicích. Zde bude do původního ocelového potrubí s průměrem DN 200 zataženo polyetylenové s průměrem D160. Výměna bude opět provedena zatažením nového potrubí do toho stávajícího, tedy metodou reliningu. Na trase přívodního řadu budou umístěny dva hydranty a jeden vzdušník.
Obě etapy budou prováděny v původní trase potrubí. Přívodní řad například v první etapě kříží vodoteč v podobě Novolubického potoka a ve dvou místech silnici.

Díky investici za téměř 40 milionů korun budou pít obyvatelé Melče, Moravice, Nových Lublic, Radkova a Lhotky u Litultovic ještě kvalitnější pitnou vodu zdrojově pocházejí z blízké údolní nádrže Kružberk a upravené v největším úpravárenském provozu SmVaK Ostrava v Podhradí u Vítkova.

 

Pro editory - slovníček pojmů

 

Relining – bezvýkopová metoda, kdy je do stávajícího potrubí vtaženo potrubí menšího průměru. Technologie minimalizuje dopad na okolní prostředí, kdy do povrchu zasahuje pouze v místech startovací a cílové jámy. Ty mohou být u rovných úseků od sebe vzdáleny až několik set metrů. Je ekologičtější i ekonomičtější, nepůsobí negativně na kvalitu života lidí v lokalitě.

 

Kalník/Odkalování – Odkalování je proplach potrubí proudem vody, který strhává ze stěn potrubí usazeniny, sedimenty a biofilm. Ty se v potrubí usazují s ohledem na chemické a mikrobiologické procesy při distribuci pitné vody Odkalování udržuje povrch vodovodního potrubí hladký a čistý. Kalník je místo, kde se voda z potrubí vypouští buď do terénu, vodoteče nebo kanalizace.

 

Vzdušník – je armatura chránící potrubí před nežádoucími účinky způsobenými nahromaděním vzduchu v nejvyšších bodech nebo v trase potrubí.
 

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz