Zpět

Světový den vody: Chraňme zdroje podzemní vody

Ostrava 15. 3. 2022 – Moravskoslezský kraj má oproti jiným regionům výhodu, že stabilní a spolehlivé zásobování pitnou vodou je v dominantní míře zajišťováno díky povrchovým zdrojům v podobě údolních nádrží v Beskydech (Šance, Morávka) a podhůří Jeseníků (kaskáda Slezská Harta – Kružberk). Voda je po úpravě v centrálních úpravnách vody SmVaK Ostrava v Podhradí u Vítkova, Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí a ve Vyšních Lhotách distribuována páteřním systémem Ostravského oblastního vodovodu k více než milionu odběratelů v kraji. Nicméně řada lokalit například na Opavsku nebo v Beskydech zůstává závislá na lokálních zdrojích povrchové, ale také podzemní vody. Ochrana a efektivní využívání podzemních zdrojů vody, což je hlavním mottem letošních oslav Světového dne vody, tak zůstává důležitou součástí každodenní činnosti vodárenské společnosti.

„Jedním z příkladů významu podzemní vody pro zásobování obyvatel v našem regionu je město Odry. Spotřeba pitné vody ve městě dlouhodobě dosahovala limitních možností provozovaných zdrojů podzemní vody. Proto jsme zde před několika lety vybudovali nový vrt, který slouží jako postupná náhrada toho stávajícího s postupně klesající vydatností. Další dva funkční vrty v lokalitě postupně regenerujeme, protože jsou využívány již více než 50 let a jejich vydatnost se postupně vlivem nepřetržitého provozu a stáří snižuje. Tyto investice zajišťují vyšší provozní jistotu pro zásobování města při zvýšených odběrech,“ popisuje generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Tři stávající vrty u Oder jsou hluboké více než 200 metrů. Díky nově vybudovanému vrtu došlo ke zlepšení situace z hlediska kapacity v době zvýšených, zejména sezonních, odběrů. Mohla následovat sanace nejstaršího využívaného vrtu v Odrách formu náhrady původního ocelového vystrojení do nového plastového. Voda ze všech vrtů je čerpána do akumulace čerpací stanice ve městě a následně do vodojemu nad ním. Odtud je pitná voda gravitačně rozváděna do města a přilehlých obcí.

Součástí akce budování nového vrtu byla také výstavba aerační věže v prostoru čerpací stanice. Cílem této technologie je odstranit provzdušňováním z vody plynné složky, které se přirozeně vyskytují v podzemní vodě.
„Stavba nebyla z technického hlediska jednoduchá a museli jsme řešit řadu provozně komplikovaných situací. Nový vrt, vybudovaný nedaleko jednoho ze stávajících, má hloubku 260 metrů. Celá investice dosáhla včetně projektu, průzkumu až po samotné hloubení vrtu a dobudování potřebné infrastruktury více než devíti a půl milionu korun,“ vysvětluje ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Významná investice týkající se podzemní vody proběhne v Odrách také letos, kdy bude za téměř 30 milionů korun komplexně zmodernizována úpravna vody. Následně bude možné do systému zásobování pitnou vodou zapojit další stávající vrt, který z důvodu vyššího obsahu železa a manganu ve vodě není možné využívat bez úpravy jako vodu pitnou. SmVaK Ostrava úpravnu vody v roce 2018 odkoupily od města a po komplexní modernizaci stavební části a výměně technologie pro úpravu surové vody na vodu pitnou bude moci být využita pro potřeby lidí ve městě. Díky tomu bude umožněn jeho další rozvoj a napojování nových odběratelů na vodovodní systém. Kapacita úpravny bude s ohledem na kapacitu vrtu až osm litrů za sekundu.

Delší suché období let 2015-2019 ukázalo na vyšší citlivost některých zdrojů podzemní vody z hlediska jejich vydatnosti. Negativně se na situaci projevila také kůrovcová kalamita a její odstraňování v následujících letech, po níž vznikly v místech původních lesních porostů rozlehlé holiny. Společnost proto řeší nedostatečnou vydatnost u některých lokálních zdrojů, kde v případě dlouhých suchých period přestává kapacita postačovat. Jedním z příkladů je Lhotka pod Ondřejníkem, kde bude propojeno za 12 milionů korun vodovodní potrubí mezi Metylovicemi a Lhotkou pod Ondřejníkem, kde byly v uplynulých letech nezbytné provozní zásahy k zajištění dostatečné kapacity dodávek pitné vody pro všechny odběratele.

„Prameny dokáží vykrýt spotřebu vody v obci při normálních srážkových obdobích. V době déletrvajícího sucha bylo v uplynulých letech opakovaně nezbytné navážet vodu do vodojemu nad obcí cisternami. Výstavbou 1700 metrů dlouhého polyetylenového řadu, který bude navazovat na koncový úsek vodovodu vybudovaný obcí v Metylovicích, bude možné zásobovat dolní část Lhotky,“ říká ředitel vodovodů SmVaK Ostrava Milan Koníř.

Optimalizace zásobování pro lokality závislé na podzemních zdrojích pitné vody se chystá také na Opavsku. „40 metrů hluboký vrt v Chlebičově s vydatností tři litry za sekundu z konce 70. let minulého století je na hranici životnosti. Z tohoto důvodu bude nahrazen vrtem novým. V průběhu realizace a testování nového vrtu budou obyvatelé zásobování suchovodem. Ten bude mít délku 1565 metrů a bude přivádět vodu z úpravny vody ve Velkých Hošticích. Pro zajištění dostatečného tlaku bude opatřen provizorní zrychlovací stanicí,“ vysvětluje ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

V Hněvošicích budou kvůli nevyhovujícímu technickému stavu stavebně rekonstruovány dva stávající vrty, které budou zároveň vystrojeny novou strojní technologií, vybaveny novou elektroinstalací a měřením hladiny vody ve zdroji. Investice dosáhne tří milionů korun. Sanována bude také stavební část budovy místní odkyselovací stanice a nově vybavena bude její technologická část. To vše za téměř 4 miliony korun.

„V uplynulých letech jsme realizovali řadu investic, jejichž cílem bylo připravit u lokalit napojených na citlivější lokální zdroje podzemní nebo povrchové vody variantu v podobě napojení na centrální systém Ostravského oblastního vodovodu. Platí to například pro Jablunkovsko, kde jsme v tomto ohledu investovali 50 milionů korun do stabilnějšího a spolehlivějšího zásobování pro více než 12 tisíc obyvatel,“ dodává Pšenička.

Podle něj je jedním z důležitých faktorů pro odpovědnější a efektivnější ochranu podzemních zdrojů vody také legislativní prostředí. Tam by měla proběhnout diskuze o tom, jaké poplatky mají být odváděny za podzemní a povrchovou vodu. Ty v současné době odběr povrchové vody znevýhodňují, což vede subjekty, které mají možnost volby, k tomu, že se přikloní k levnějšímu odběru podzemní vody na úkor té povrchové. Dostatečná zásoba podzemních vod je navíc důležitou rezervou pro období sucha.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz