Severomoravské vodovody
a kanalizace Ostrava a.s.

We supply top quality drinking water and treat wastewater
from the customers in the North Moravia and Silesia.

Back

Kohoutkový inspektor ocenil již 150 podniků

Certifikát Kohoutkového inspektora obdrželo v minulých letech již 120 podniků za vstřícnost v podávání pitné vody z veřejné sítě zákazníkům. Letos v létě se k nim přidalo dalších třicet

Ostrava 16. 7. 2019 – Kohoutkový inspektor SmVaK na sebe v letošním roce vzal podobu dvou mladých inspektorek připravujících se po úspěšném absolvování maturity na vysokoškolské studium a vyrazil na začátku léta znovu do terénu. Inspektorky během čtyř výjezdů ocenily dalších 30 podniků, které jsou k zákazníkům vstřícné v podávání pitné vody z veřejné sítě. Kromě nálepky Podáváme vodu z kohoutku provozovatelé obdrželi sadu džbánů a sklenic, do kterých mohou kvalitní pitnou vodu servírovat.

Inspektorky letos vyrazily na Bílovecko, Klimkovicko a do Studénky a okolí, kde se většinou setkaly se vstřícným přístupem provozovatelů. Poměrně úspěšné byly také na Frýdecko-Místecku a v okolí Hukvald. Naopak nejméně vstřícná byla obsluha v podnicích na Bohumínsku.
Celkově navštívily 40 podniků, přičemž certifikát za vstřícnost v podávání pitné vody z kohoutku spolu s vybavením na její servírování v podobě džbánů a sklenic zanechaly ve 30 z nich.

SmVaK Ostrava odstartovaly projekt v létě 2015 a každý rok během léta inspektoři/inspektorky vyráží do terénu, aby zjistili/y, jak se situace v průběhu času mění. Například v loňském roce inspektorky navštívily zhruba 90 podniků, z nichž 50 obdrželo ocenění za vstřícný přístup k zákazníkům v podávání pitné vody z veřejné sítě. Celkem se tak do projektu zapojilo již 120 restaurací, kaváren, cukráren, občerstvovacích zařízení nebo hotelů.

„Podávání kohoutkové vody se postupně stává i v České republice běžnou praxí. Přibližujeme se vyspělým zemím. Negativních reakcí a odmítnutí s odůvodněním, že si majitelé nebo provozovatelé nepřejí, aby obsluha podávala zákazníkům vodu z kohoutku, se objevuje méně často než v uplynulých letech. Přesto jsme je letos zaregistrovali ve čtvrtině navštívených provozoven. Léto ale ještě nekončí, takže uvidíme, co naše inspektorky čeká v dalších částech kraje. Ze současného průběhu je možné konstatovat, že nejčastějším modelem je podávání džbánu s pitnou kohoutkovou vodou doplněnou mátou nebo citronem za zhruba 20-30 korun,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Princip projektu spočívá v osobních návštěvách a rozhovorech s majiteli jednotlivých podniků. Vodárenská společnost chápe, že kohoutková voda nemusí být v podnicích poskytována bezplatně, protože s přípravou a servisem na stůl zákazníka je spojena řada úkonů a práce. Navíc voda jako nejcennější surovina má svou hodnotu. Proto není podmínkou pro ocenění to, aby dostávali návštěvníci kohoutkovou vodu zdarma.

Pro porovnání: za litr vody z kohoutku v regionu, kde působí SmVaK Ostrava, zaplatí zákazníci o něco více než osm haléřů, třetinková lahev neperlivé vody se prodává v podnicích za zhruba třicet korun.
„Argument, že podávání kohoutkové vody připravuje podniky o tržby, je z našeho pohledu scestný. Když jdu na kávu a zmrzlinu do cukrárny, nedám si místo toho kohoutkovou vodu, stejně jako neplatí to, že když jdu s kamarády na pivo, objednám si místo toho džbánek vody s citrónem. Jde o vstřícný krok směrem k zákazníkům a rozšíření služeb. Dopad na tržby je v tomto ohledu mizivý,“ popisuje Pšenička.

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509
e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz