Zpět

Společnost SmVaK zavádí certifikovaný systém zvyšování energetické účinnosti

Vodohospodářská společnost se rozhodla implementovat normu ČSN ISO 50001. Chce detailně monitorovat nakládání s energiemi a zvyšovat energetickou efektivitu svých provozů

 

Ostrava 27. 7. 2016 – Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava implementovala energetickou politiku a identifikovala jednotlivé aspekty nakládání s energiemi, které bude dále pravidelně monitorovat a analyzovat. Byly stanoveny cíle, jakých úspor a v jakých oblastech lze při nakládání s energiemi dosáhnout. Práce na přípravě potřebné dokumentace a zpracování jednotlivých procesů trvaly od podzimu 2015 do jara 2016. Následoval dvoustupňový certifikační audit zavedení normy ISO 50001:2012, který realizovala společnost TÜV Slovakia. Společnost SmVaK je teprve druhou vodohospodářskou společností v České republice, která danou normu implementovala.

„Jako společensky odpovědná firma usilujeme o to, abychom minimalizovali vliv naší činnosti na životní prostředí. Jedním z aspektů je pochopitelně co nejefektivnější nakládání s jednotlivými typy energií, které jsou nezbytné pro výrobu pitné vody a odvádění, respektive čistění vody odpadní. Mohli jsme v této oblasti s ohledem na novou legislativu zvolit jiné typy řešení jako například rozšíření stávajícího systému ISO 14001 environmentálního managementu o část energetických auditů. Nakonec jsme se přiklonili ke komplexnímu přístupu certifikace normy energetického managementu akreditovaným subjektem. A jsme rád, že jsme tento náročný proces dokázali zvládnout. V dalších letech očekávám jednoznačné přínosy ve zvyšování efektivity při využívání energií, což s sebou nese dvojnásobně pozitivní efekt – ekologický i ekonomický,“ vysvětluje generální ředitel společnosti SmvaK Ostrava Anatol Pšenička.


Ve společnosti SmVaK jde fakticky o doplnění a rozšíření stávajícího integrovaného systému řízení například o změny ve stávajícím způsobu sledování spotřeby energií, což ve svém důsledku povede k postupné optimalizaci jejich využívání. Nový systém klade vyšší nároky na energetiky a je nastolena větší zainteresovanost provozovatelů energetického hospodářství na energetické účinnosti, protože jsou stanoveny energetické cíle, cílové hodnoty a programy.

Že to společnost SmVaK myslí s odpovědným přístupem k životnímu prostředí vážně, dokazuje například také to, že v letošním roce v souladu s normou ČSN ISO 14064-1 popsala svou uhlíkovou stopu a realizuje kroky vedoucí k jejímu snižování.

Společnost také provozuje sedm malých vodních elektráren, které v provozech úpraven pitné vody nebo vodojemů využívají hydroenergetický potenciál vody, díky čemuž například v roce 2014 nemuselo podle certifikovaného auditu vzniknout 1 884 tun CO2. V současnosti analyzuje technické a ekonomické možnosti výstavby dalších tří těchto zařízení.
Společnost také provozuje v areálech čistíren odpadních vod kogenerační jednotky. Díky výrobě elektřiny v nich nevzniklo v roce 2014 2 161,6 tun CO2. Využitím bioplynu pro výrobu tepla nemusela společnost do ovzduší vypustit 1 428,3 tun CO2.

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz

 

Pro editory

 

  • Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. je rozhodujícím dodavatelem pitné vody v Moravskoslezském kraji a dlouhodobě se řadí mezi přední firmy na vodárenském trhu v ČR.
  • Hlavní výrobní činností je výroba a dodávky pitné vody a odvádění a čistění odpadních vod.
  • V roce 2015 společnost vyrobila 64 448 tisíc m3 pitné vody, což odpovídá spotřebě na obyvatele a den u vody fakturované celkem 129 litrů, u vody fakturované domácnostem 88 litrů.
  • Společnost SmVaK Ostrava provozuje kanalizační síť s délkou 1774 kilometrů v 76 městech a obcích. Na ni je připojeno více než 521 000 obyvatel. V provozu je 111 kanalizačních čerpacích stanic a 65 čistíren odpadních vod s celkovou kapacitou 268 680 m3 za den. V roce 2015 odváděla společnost odpadní vodu z 52 112 kanalizačních přípojek a bylo odkanalizováno více než 28 milionů m3 odpadních vod.
  • Ostravský oblastní vodovod (OOV) je základním výrobním a distribučním systémem zajišťujícím dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. Délka vodovodní sítě je téměř 500 kilometrů převážně ocelového potrubí. Má tři úpravny vody s celkovou kapacitou 4850 litrů za sekundu, které upravují vodu z údolních nádrží Kružberk, Morávka a Šance ve správě státního podniku Povodí Odry. Objem 121 vodojemů systému je 302 060 m3 vody.
  • Rozhodujícím vlastníkem společnosti SmVaK je Aqualia Czech S.L.