Kvalita vody

IMG

Výroba pitné vody a kvalita výsledného produktu jsou sledovány dle platné legislativy a rovněž v četnosti a rozsahu nezbytného pro kontrolu správnosti nastavení technologických procesů. Kvalita pitné vody je kromě laboratorních analýz vzorků sledována řadou kontinuálních analyzátorů a jsou pro ni stanoveny hygienické limity vyhláškou č. 252/2004 Sb., kterou se definují hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah jejich kontroly. V průběhu úpravárenského procesu se provádějí jednak rozbory vody surové, odebrané ze zdrojů před úpravou, jednak rozbory v průběhu vlastního úpravárenského procesu a dále rozbory upravené vody. Četnost a rozsah těchto rozborů se stanovuje podle počtu zásobovaných obyvatel a objemu vyrobené vody.

Legislativní vzorky vod jsou analyzovány v akreditované laboratoři, analýzy kontrolních provozních rozborů vody jsou zajišťovány také v provozních laboratořích v areálech úpraven vod v Podhradí u Vítkova a Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí. Společnost dosahuje dlouhodobě vysoké úrovně kvality dodávané pitné vody.

Kvalita pitné vody dodávané SmVaK Ostrava

Informace o kvalitě pitné vody jsou aktualizovány každý týden a můžete je nalézt v nové přehledné mapě.  Zde jsou uvedeny všechny výsledky analýz vzorků pitné vody odebíraných na základě povinnosti stanovené ve vyhlášce
č. 252/2004 Sb. v platném znění.
Vzorek s výsledky analýzy pitné vody pro konkrétní obec je možné dohledat manuálním zoomováním v mapě, případně zadáním názvu obce do vyhledávacího pole. Aktuální data jsou průběžně doplňována, nemusíte proto v dané obci zatím nalézt žádný rozbor pitné vody. To se časem změní.

V excelovské tabulce Seznam obcí a zásobujících vodních zdrojů je možné vyhledat obec, o kterou se zajímáte a u které je uvedena informace o zásobujícím vodním zdroji. Podle něj můžete vyhledat jinou obec, která je zásobována ze stejného vodního zdroje, je v blízkosti Vaší zájmové obce a v mapě je u ní již odkaz na odebraný rozbor.
Většina stanovených ukazatelů, pokud se jedná o pitnou vodu ze stejného vodního zdroje, se během roku výrazně nemění. Můžete případně nahlédnout do excelovské tabulky Kvalita pitné vody z místních zdrojů, ve které jsou uvedeny hodnoty vybraných ukazatelů.

Jak číst v mapě

Modře zbarvené body v mapě znamenají vzorek v rozsahu kráceného rozboru, červený bod znamená odkaz na vzorek v rozsahu úplného rozboru, ve kterém naleznete kromě jiného tvrdost dodávané pitné vody. Informaci o tvrdosti pitné vody naleznete rovněž u vzorků v rozsahu rozšířeného kráceného rozboru, v mapě se jedná o žlutý bod – Krácený rozbor (včetně tvrdosti vody). U ukazatelů, u kterých legislativa stanovuje povolenou limitní hodnotu, je tento limit uveden.
V přehledu jsou uvedeny také ukazatele, které mají stanoveny buď pouze doporučenou (a tudíž nezávaznou) hodnotu, limitní hodnotu stanovenou pro sumu za celou skupinu vybraných ukazatelů, anebo ji nemají zatím stanovenu vůbec. Každý spotřebitel se tak může přesvědčit, že předepsané parametry jsou dodržovány a ubezpečit se o vhodnosti a bezpečnosti konzumace dodávané pitné vody.

Interaktvní mapa: Parametry pitné vody v lokalitách SmVaK Ostrava

Platná legislativa

Kvalita pitné vody v České republice se řídí Zákonem o ochraně veřejného zdraví č. 258/2000 Sb. (v platném znění) a vyhláškami, které se k tomuto zákonu vztahují (Vyhláška č. 252/2004 Sb. pro pitnou vodu, ve které jsou stanoveny hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody ). V těchto předpisech jsou zahrnuty požadavky evropské směrnice pro pitnou vodu (98/83/ES).

Za pitnou vodu je podle platné právní úpravy považována veškerá voda v původním stavu nebo po úpravě, která je určena k pití, vaření, přípravě jídel a nápojů, voda používaná v potravinářství, voda, která je určena k péči o tělo, k čištění předmětů, jež svým určením přicházejí do styku s potravinami nebo lidským tělem, a k dalším účelům lidské spotřeby, a to bez ohledu na její původ, skupenství a způsob jejího dodávání.

Zdravotní nezávadnost a čistota pitné vody musí splňovat hygienické limity mikrobiologických, biologických, fyzikálních, chemických a organoleptických (vzhledových a chuťových) ukazatelů.
Výsledky analýz vzorků pitné vody z vodovodní sítě jsou průběžně prostřednictvím online aplikace Pitná voda (PiVo) zasílány Krajské hygienické stanici Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě. Ta zároveň provádí nezávislou kontrolu kvality námi dodávané pitné vody.

Dle požadavků zákona č. 258/2000 Sb. § 3c v platném znění byly pro všechny lokality v působnosti SmVaK Ostrava zpracovány provozní řády obsahující mimo jiné posouzení a řízení rizik. V případě zjištění významných rizik byla přijata nápravná opatření. Všechny zpracované provozní řády schvaluje Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě a nejpozději do šesti let od schválení budou aktualizovány.