Zpět

Čistá energie z vody z Beskyd a Jeseníků díky SmVaK Ostrava

Ostrava, 24. 2. 2024 – 4,72 GWh elektřiny vyrobilo v roce 2023 sedm malých vodních elektráren v areálech centrálních úpraven vody a významných vodojemů Ostravského oblastního vodovodu. Všechny tři centrální úpravny pitné vody SmVaK Ostrava (Podhradí u Vítkova, Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí a Vyšní Lhoty na Frýdecko-Místecku) dokázaly v loňském vyrobit více elektrické energie, než tyto provozy spotřebovaly pro svou činnost. Několikanásobně přesáhla výroba zelené elektrické energie spotřebu také v areálech čtyř významných vodojemů Ostravského oblastního vodovodu v Ostravě – Krásném Poli, Zelinkovicích, Bílově a Frýdku-Místku. Čistírna odpadních vod v Opavě je z hlediska spotřeby elektřiny soběstačná ze 79 %.

Úpravny vody v Podhradí, Nové Vsi a Vyšních Lhotách v minulém roce celkem vyrobily více než 4 GWh elektrické energie, tedy o 30 % více, než samy spotřebovaly. Ve Vyšních Lhotách byl vyroben více než dvojnásobek spotřebované elektrické energie, v Podhradí o 10 % více, než činila spotřeba, v Nové Vsi převyšovala výroba spotřebu o 28 %.

Například během modernizace Úpravny vody Nová Ves v uplynulých letech byla také nahrazena původní malá vodní elektrárna s dvěma generátory o výkonu 200 kW za jednu průtokovou turbínu s generátorem s výkonem 463 kW. V porovnání roku 2019, kdy k výměně došlo, a loňského roku se výroba v malé vodní elektrárně zvýšila dva a půl násobně na 1,94 GWh.

Právě na přítoku surové vody z Šancí do této úpravny vody byla v roce 1993 vybudována první malá vodní elektrárna v provozech SmVaK Ostrava. Po spuštění nového zařízení na podzim roku 2019 se zde aktuálně nachází nejvýkonnější a nejmodernější zařízení svého typu.

Malé vodní elektrárny jsou budovány v provozech úpraven vody na přivaděčích surové vody z údolních nádrží. Efektivní provoz je zajištěn díky stálému průtoku a dostatečnému spádu přiváděné vody. Zařízení s menším výkonem jsou instalována na přivaděčích pitné vody s vhodnými parametry. Vyrobená elektřina se primárně spotřebovává přímo v místě výroby, přebytky jsou dodávány do sítě.

Tři malé vodní elektrárny SmVaK Ostrava se nacházejí v areálech úpraven pitné vody, čtyři jsou instalovány u významných vodojemů.
Malé vodní elektrárny umístěné v areálech vodojemů ve Frýdku-Místku, Zelinkovicích, Bílově a Ostravě-Krásném Poli vyrobily násobně více elektřiny, než se zde spotřebuje (12x, 7x, 2,4x a 2,3x).

Dvanáct kogeneračních jednotek v čistírnách, které využívají bioplyn z kalů, v loňském roce vyrobilo kromě tepla využívaného pro vytápění prostor v daných lokalitách celkem 4,74 GWh elektřiny. Opavská čistírna odpadních vod byla soběstačná ze 79 %, což je v republikovém porovnání vynikající výsledek. Čistírna odpadních vod v Havířově byla v tomto ohledu soběstačná téměř z 29 %, ta karvinská z 41 %. %, novojičínská z 26 %. % a provoz ve Frýdku-Místku z 35 %. %.

„Provoz malých vodních elektráren má ekologický i ekonomický smysl. Energie vyrobená z vody nemá oproti elektrárnám na pevná paliva negativní dopady na životní prostředí, tedy především na ovzduší z hlediska vypouštěných emisí. Šetříme také finanční prostředky, protože nemusíme elektřinu nakupovat, v některých případech ji naopak do sítě dodáváme. Situace na trhu s energiemi nás samozřejmě vedla také k tomu, abychom začali pracovat na projektech, které na jedné straně znamenají efektivnější a úspornější nakládání s energiemi, na straně druhé vedou k úvahám a krokům ke zvyšování vlastní energetické nezávislosti a soběstačnosti,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

V současnosti společnost pracuje na aktualizaci projektů malých vodních elektráren ve dvou lokalitách významných vodojemů a výstavbě fotovoltaických elektráren v několika rozlehlých areálech čistíren odpadních vod v regionu, které by mohly být spuštěny již v příštím roce.

V souvislosti s těmito cíli proběhla například instalace fotovoltaické elektrárny bez bateriového úložiště na střechu sídla společnosti v Ostravě – Mariánských Horách, která začala vyrábět na začátku loňského roku. Celkový instalovaný výkon 44 panelů dosahuje 19,8 kWp, maximální okamžitý výkon 18 KW. Roční instalovaný výkon je projektován na 15 MWh, výroba logicky závisí na intenzitě slunečního svitu.

 

Informace pro editory

 

  • Společnost se rozhodla komplexně analyzovat, jakým způsobem ovlivňuje její činnost okolní životní prostředí z hlediska emisí skleníkových plynů již v roce 2015. Proto v souladu s normou ČSN ISO 14064-1 detailně sleduje svou uhlíkovou stopu.

Její výpočet byl poprvé proveden za období roku 2014, který byl zvolen za referenční a slouží pro porovnání vývoje uhlíkové stopy v dalších letech. Nadále je cílem pokračovat v aktivitách vedoucích ke snižování uhlíkové stopy.

  • SmVaK Ostrava v roce 2016 také jako teprve druhá vodohospodářská společnost v České republice implementovala normu ČSN ISO 50001 zaměřující se na energetický management.
  • SmVaK Ostrava začaly tak, jak je nezpochybnitelným trendem ve vyspělém světě, snižovat svou uhlíkovou stopu také formou obměny vozového parku, jehož součástí se stanou elektromobily. Společnost v první fází vybudovala tři dobíjecí stanice, z nichž každá disponuje dvě nabíjecími místy.  Jedná se o nabíjecí stanice umístěné ve stojanu s nabíjecím proudem do 22 kW/32 A (AC), které slouží výhradně pro nabíjení firemních vozidel. Byla pořízena vozidla vhodná pro městský provoz značky Renault Zoe a jeden Peugeot 2008 e-GT.

 

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz