Powrót

Téměř 500 metrů nového vodovodu se buduje v Dolní Lutyni. Také šetrnou metodou řízeného vrtání a berstliningu

Bezvýkopová metoda obnovy vodovodního potrubí neovlivňuje negativně povrch. Akce probíhá v koordinaci s obcí, která buduje kanalizaci a opravuje chodníky. Hotovo bude v září

Ostrava 22. 6. 2016 – Dolní Lutyně bude mít díky investici společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava 497,6 metru nového vodovodu. Akce bude stát více než 3,6 milionu korun. 143 metrů bude vybudováno otevřeným výkopem ve stávající trase, 214 metrů otevřeným výkopem v nové trase, 77 metrů bezvýkopovou metodou řízeného vrtání a více než 63 metrů metodou berstlining.

7. června začala rekonstrukce vodovodních řadů v ulicích Koperníkova, U Kina a Amelinova v Dolní Lutyni. Důvodem pro realizaci investice byla především poruchovost vodovodních řadů z oceli z roku 1969 v profilu DN 100 a DN 80. „Díky obnově potrubí zabráníme možnému riziku ohrožení kvality pitné vody při poruchách, kdy by mohlo dojít k nasátí znečištění do potrubí,“ říká technický ředitel společnosti SmvaK Ostrava Martin Veselý.

Součástí stavby je také přepojení 27 plastových vodovodních přípojek. Samotná rekonstrukce bude probíhat dle prostorových možností několika metodami. „Půjde o výkop ve stávající trase nebo v souběhu se stávajícím potrubím, ale také o bezvýkopové metody řízeného vrtání a berstliningu. Ty jsou pro nás výhodné z několika důvodů,“ vysvětluje Veselý.

Metoda berstlingu spočívá v tom, že trhací zařízení (tažné lano, beranicí zařízení a rozšiřující trhací hlava) trhá staré vodovodní potrubí, které je zatlačováno do okolní zeminy, přitom se zvětšuje původní trubní kanál a zároveň se současně zatahuje nové potrubí se stejným nebo zvětšeným průměrem. Tato technologie tedy nemá negativní vliv na povrch, je ekologičtější a má menší dopad na komfort obyvatel v dané oblasti.
Nové potrubí bude místo současné oceli z vysokohustotního polyetylenu (HDPE).

Celý projekt je koordinován s investiční akcí obce, která buduje nové chodníky a dešťovou kanalizaci, jejíž výstavba začala bezprostředně po dokončení položení vodovodního řadu v dotčeném úseku. Stavba je také koordinována se Správou silnic Moravskoslezského kraje, která chystá rekonstrukci Koperníkovy ulice.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz

 

 

 

 

 

Pro editory

 

  • Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. je rozhodujícím dodavatelem pitné vody v Moravskoslezském kraji a dlouhodobě se řadí mezi přední firmy na vodárenském trhu v ČR.
  • Hlavní výrobní činností je výroba a dodávky pitné vody a odvádění a čistění odpadních vod.
  • V roce 2015 společnost vyrobila 64 448 tisíc m3 pitné vody, což odpovídá spotřebě na obyvatele a den u vody fakturované celkem 129 litrů, u vody fakturované domácnostem 88 litrů.
  • Společnost SmVaK Ostrava provozuje kanalizační síť s délkou 1774 kilometrů v 76 městech a obcích. Na ni je připojeno více než 521 000 obyvatel. V provozu je 111 kanalizačních čerpacích stanic a 65 čistíren odpadních vod s celkovou kapacitou 268 680 m3 za den. V roce 2015 odváděla společnost odpadní vodu z 52 112 kanalizačních přípojek a bylo odkanalizováno více než 28 milionů m3 odpadních vod.
  • Ostravský oblastní vodovod (OOV) je základním výrobním a distribučním systémem zajišťujícím dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. Délka vodovodní sítě je téměř 500 kilometrů převážně ocelového potrubí. Má tři úpravny vody s celkovou kapacitou 4850 litrů za sekundu, které upravují vodu z údolních nádrží Kružberk, Morávka a Šance ve správě státního podniku Povodí Odry. Objem 121 vodojemů systému je 302 060 m3 vody.
  • Rozhodujícím vlastníkem společnosti SmVaK je Aqualia Czech S.L.